Nielsen og Nielsen blev klubmestre

Lørdag afviklede Motor Klubben Centrum det sjette og sidste løb i den landsdækkende DASU Classic Regularity-turnering. Det skete på Fyn, hvor to-og-et halvt mandskab fra Aarhus Automobil Sport var til start.

Det var Søren Kusk Nielsen/Anja Kristensen, som deltog i deres Opel Kadett E, Hans Ole Nielsen/Renée Nielsen i deres Mazda MX5 samt Finn Kristensen, som stillede til start i sin Ford Escort Mk I sammen med Erik Bødstrup Rasmussen.

Af de to rene AAS-mandskaber var Hans Ole Nielsen/Renée Nielsen bedst. De blev noteret for 19,50 strafsekunder mod de 40,30 strafsekunder, som Søren Kusk Nielsen/Anja Kristensen indkasserede.

Da det var tredje gang i år, at Hans Ole Nielsen/Renée Nielsen var bedste AAS-mandskab, scorede de atter maksimumpoint til klubmesterskabet, som du genvandt.

Klik her for at se mesterskabsstillingen.