Klubbens sponsorer

Statusrapport efter første døgn

Første døgn er nu overstået i Rallye Monte-Carlo Historique. Ja, faktisk mere end, for fra den officielle start i Reims tidligt fredag aften til muligheden for en nats søn opstod, har indledningen på løbet bud på 26 timers aktivitet – og pauser – for Henrik Møller-Nielsen og hans chauffør, Bent Mikkelsen.

2014-Historisk-Moeller-Nielsen-05

Kort før 16-tiden lørdag begyndte løbet for alvor efter tilkørslen fra Reims.

”Det var den første etape med sekundprøver, hvor det blev pigdæk, da ispiloterne sagde, at der ville være en del is på den,” beretter AAS’eren, som et par timer senere kunne konstatere, at ispiloterne havde ret. ”Damn der var sne!”

”Bedst som jeg troede, at det blev et kedeligt løb, kom sneen. 15 cm iblandet god iset bund udgjorde dagens specialetape. Bedste danskere er Toni Hansen/Per Brodersen med 40 point. Derefter deres udsendte med Bent Mikkelsen med 224 point. Vi ligger omkring nummer 50. Bækkelund hentede en langsom forankørende og tabte på det, de har 231 point. Gandrup måtte en tur i grøften og er langt nede på listen.”