Flemming Kristiansen 60 år
Endnu et af klubbens trofaste og mangeårige medlemmer runder et kniv skarpt hjørne. Det er Flemming Kristiansen fra Lystrup, som den 22. januar bliver 60 år.
I sit professionelle liv er Flemming Kristiansen udlært elektriker hos Munkholm El i Hjortshøj og dernæst vel nærmest blevet indbegrebet af Kemp & Lauritzen, hvor han har arbejdet i snart 34 år først med skruetrækker og skævbider som alarmteknikker, senere har han fået eget skrivebord og kontorstol og fungerer i dag som serviceleder indenfor brand og sikring.
Flemming startede som flagofficial på FDM Jyllandsringen i 2003, har siden passet flere forskellige poster, men de sidste mange år fast bemandet sving 1, og det foregår som altid med hård, men retfærdig hånd. Han var også med i de hedengangne DTC-version-1-dage på Sturup Raceway i Sverige i midt-00’erne, hvor han passede flagpost 7, ligesom han har opnået 10 årsnålen for sin deltagelse ved Classic Race Aarhus, og hvor man på post 5 efter sigende skulle være blevet budt indenfor på ost og rødvin af de søde naboer lige bag flagposten… Han var også at finde på officiallisten til Extreme E-afdelingen på Grønland i 2021. Omkring det mere sociale er Flemming også flittig. Han er næsten altid at finde til klubfester og andre hyggestunder i klubregi.
På hjemmefronten er Flemming gift med fru Lisbeth, og de nyder ferieture til f.eks. Spa i Belgien med deres to drenge. Han har i øvrigt også en passion for fotografering, ligesom kondien holdes ved lige på enten cykel eller mountainbike.
Aarhus Automobil Sport ønsker stort tillykke med de 60 år.
Henrik Kirkegaard.